Na co bierze Karp – Sazan, Pełnołuski, Królewski

Połów karpia odbywa się dwoma metodami – metodą spławikową i gruntową. Warunkiem skutecznego połowu jest przynęta leżąca na dnie, czyli tam, gdzie żeruje karp.

Łowienie karpia na spławik

Najskuteczniejsze przynęty to kukurydza, biały robak i czerwony robak – dżdżownica. Stosujemy niewielki haczyk, tak aby zmieściły się na nim 2 kukurydze lub trzy białe robaki. Często łowimy karpie mieszając przynętę np ziarno kukurydzy i biały robak. Warto wybrać czuły spławik, który pozwoli wyłapać delikatne brania, które można zaobserwować wiosną tuż po rozpoczęciu żerowania. Spławik ma przewagę nad połowem z gruntu przy delikatnych braniach, łatwiej zauważyć moment, w którym ryba zaczyna interesować się przynętą.

Łowienie karpia z gruntu

Duże karpie dobrze biorą na pelet. Przynęta ta jest specjalnie wiązana na tak zwanym wąsie, a haczyk pozostaje wolny. Przy połowie z gruntu kompletujemy zestaw wyposażony w sprężynę, do której wkładamy zanętę. Sprężyna jest lepsza niż koszyk ponieważ posiada rurkę plastikową zapobiegającą splątaniu żyłki. Tak jak w przypadku połowu na spławik z powodzeniem stosujemy zestaw biały robak, kukurydza lub czerwony robak. Przy łowieniu z gruntu mamy pewność, że przynęta podana jest na dnie, co w przypadku karpia ma duże znaczenie.

Zanęta na karpia

Ważnym elementem łowienia karpi jest zanęta podawana w sprężynie oraz dorzucana w kulkach ręką lub procą. Zanęty można wykonywać samemu lub kupić gotową mieszankę. Stosujemy zarówno zanęty robione jak i kupne. Przy robieniu zanęty warto użyć przynęty, którą mamy na haczyku. Dodając kukurydzy do zanęty zwiększamy swoje szanse na złowienie ryby jeśli kukurydza jest na haczyku.

Karp złowiony na czerwonego robaka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *