Karp
Na co bierze Karp – Sazan, Pełnołuski, Królewski

Na co bierze Karp – Sazan, Pełnołuski, Królewski

Połów karpia odbywa się dwoma metodami – metodą spławikową i gruntową. Warunkiem skutecznego połowu jest przynęta leżąca na dnie, czyli tam, gdzie żeruje karp.

Łowienie karpia na spławik

Najskuteczniejsze przynęty to kukurydza, biały robak i czerwony robak – dżdżownica. Stosujemy niewielki haczyk, tak aby zmieściły się na nim 2 kukurydze lub trzy białe robaki. Często łowimy karpie mieszając przynętę np ziarno kukurydzy i biały robak. Warto wybrać czuły spławik, który pozwoli wyłapać delikatne brania, które można zaobserwować wiosną tuż po rozpoczęciu żerowania. Spławik ma przewagę nad połowem z gruntu przy delikatnych braniach, łatwiej zauważyć moment, w którym ryba zaczyna interesować się przynętą.

Łowienie karpia z gruntu

Duże karpie dobrze biorą na pelet. Przynęta ta jest specjalnie wiązana na tak zwanym wąsie, a haczyk pozostaje wolny. Przy połowie z gruntu kompletujemy zestaw wyposażony w sprężynę, do której wkładamy zanętę. Sprężyna jest lepsza niż koszyk ponieważ posiada rurkę plastikową zapobiegającą splątaniu żyłki. Tak jak w przypadku połowu na spławik z powodzeniem stosujemy zestaw biały robak, kukurydza lub czerwony robak. Przy łowieniu z gruntu mamy pewność, że przynęta podana jest na dnie, co w przypadku karpia ma duże znaczenie.

Zanęta na karpia

Ważnym elementem łowienia karpi jest zanęta podawana w sprężynie oraz dorzucana w kulkach ręką lub procą. Zanęty można wykonywać samemu lub kupić gotową mieszankę. Stosujemy zarówno zanęty robione jak i kupne. Przy robieniu zanęty warto użyć przynęty, którą mamy na haczyku. Dodając kukurydzy do zanęty zwiększamy swoje szanse na złowienie ryby jeśli kukurydza jest na haczyku.

Karp złowiony na czerwonego robaka

0

Dodaj komentarz